İş Bankası Müşteri Limiti Nedir, Nasıl Artılır?

Türkiye İş Bankası

Müşteri limiti, birden fazla İş Bankası kredi kartınız olduğunda kartlarınızı tek bir limit üzerinden takip edebilmeniz için oluşturulan bir uygulamadır. Müşteri limiti sayesinde, aynı limiti kullanan birden fazla farklı tipte kredi kartınız olabilir ve kartlarınızın hesap kesim tarihlerini farklılaştırarak ödemelerinizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Müşteri limiti nasıl belirlenir?

İş Bankası’nda müşteri limiti uygulaması 31 Ekim 2008 tarihinde başlatıldı müşterilerin bankadan almış olduğu tüm kredi kartlarının limitleri toplanarak bu tutar “Müşteri Limiti” olarak belirlendi. Daha sonraki ilave kart talepleri de müşteri limiti değiştirilmeden ilave bir kart daha verilerek karşılanmaya başlandı. Böylece, müşteri limiti aşılmadan verilmiş olan kartlar çeşitlendirilerek harcamaların her kartı kendi limitleri dahilinde kullanılması sağlandı.

31 Ekim 2008 tarihinden sonra aldığınız yeni kredi kartlarıyla size verilmiş olan tüm kartlarınızın limitini topladığınızda, bulduğunuz rakam müşteri limitinizden yüksek çıkabilir. Bu durum ilk başta çelişkili gibi görünse de dikkat etmeniz gereken husus, size verilen tüm kredi kartlarınızla yaptığınız harcamalarınızın en fazla müşteri limiti kadar olabileceğidir. Yani başka bir ifadeyle, size verilen kartların limit toplamı ne olursa olsun, yapacağınız harcamalarınızın müşteri limitini aşmaması gerekiyor.

Diyelim ki İş Bankası’ndan aldığınız 5.000 TL limitli Visa Klasik kredi kartınız ve 8.000 TL limitli MasterCard Gold kredi kartınız var. Bunların ikisinin toplamı olan 13.000 TL sizin müşteri limitiniz oluyor.

Gold kartınızı yalnızca 8.000 TL’ye kadar, klasik kartınızı yalnızca 5.000 TL’ye kadar kullanabilirsiniz. Gold kartınızın 8.000 TL’lik limiti bittiğinde bundan sonraki işlemlerinizi 5.000 TL’lik limiti olan klasik kartınızla yapmanız gerekiyor. Diyelim ki İş Bankası’ndan bu ikisine ek olarak 6.000 TL’lik ilave bir kredi kartı daha aldınız. Bu durumda müşteri limitiniz yine 13.000 TL olarak kalıyor, sahip olduğunuz her bir kredi kartını kendi limiti dahilinde kullanabiliyporsunuz. Ancak yaptığınız toplam harcamaların üç kredi kartının kendi limiti dahilinde kalması şartıyla 13.000 TL’yi geçmemesi gerekiyor?

Kart / Müşteri limitini nasıl artırabilirsiniz?

Kart limitinizi veya müşteri limitinizi artırma talebinizi İş Bankası şubelerinden, internet şubesinden, Netmatiklerden ve telefon şubesinden bankaya iletebiliyorsunuz. Talebiniz en kısa sürede banka yetkilileri tarafından incelenip değerlendiriliyor ve uygun görülmesi halinde limitiniz artırılıyor.

Müşteri limitinizi ve kart limitlerinizi yine bu kanallar üzerinden istediğiniz an öğrenebiliyorsunuz. Müşteri limitiniz ve kart limitleriniz, kartınızla birlikte size iletilen kart teslim mektubu ve hesap özetiniz üzerinde de yer alıyor. Kullanılabilir müşteri limitiniz kredi kartı hesap özetinizde bildiriliyor.

One Response to İş Bankası Müşteri Limiti Nedir, Nasıl Artılır?

  1. Nihal Yazgın dedi ki:

    Limitimin artması için kaç defa başvurduğumu ben bile unuttum. Bu seferde limitimi 5000e çıkartmazsanız günah benden gider ve başka bankayla çalışırım.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İş Bankası – Faizsiz Taksitli Nakit Avans 4000 TL

İş Bankası'nın 30 Kasım tarihine kadar geçerli 4.000 TL'ye kadar faizsiz taksitli nakit avans kampanyası devam ediyor. Maximum Kart'ınızla katılabileceğiniz...

Kapat