İş Bankası Karşılıklı Çek Hizmeti Nasıl İşliyor

İş Bankası esnafın ve iş dünyasının en büyük derdi karşılıksız çek riskini ortadan kaldıran “Karşılıklı Çek” hizmetini başlattı. Getirdiği bu hizmetle çeke itibarını iade eden İş Bankası, çekli ticari işlemlere ilave bir güvence sunuyor. Böylece vadesi geldiğinde alacağınızı tahsil edememe sorunu ortadan kalkıyor.

İş Bankası’nın bu uygulaması sayesinde müşteriler artık çeklerine istekleri oranında teminat getirebiliyor. Böylece teminat konulan çeklerin karşılıksız olması tamamen imkansız hale geliyor. Kısacası bankanın Karşılıklı Çek hizmetini “Ödeme gününde karşılığı güvence altına alınan ilk ve tek çek” olarak tanımlayabiliriz.

Merkez Bankası verilerine göre 2012 yılının ilk 10 aylık döneminde 722 bin 193 karşılıksız çek kesildiği ortaya çıktı. 2011 yılında karşılıksız çek sayısının 464 bin 666 olduğunu düşünürsek geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek sayısının yüzde 55,4 arttığı gözleniyor. Bu durum haliyle Türkiye’deki ticaret ortamını olumsuz etkiliyor.

İş Bankası’nın Karşılıklı Çek hizmeti nedir?

Karşılıklı Çek hizmeti, sanayiciyi, ticaret erbabını, esnafı olumsuz etkileyerek iş yapamaz hale getiren karşılıksız çek sorununun tamamen ortadan kaldıracak şekilde tasarlandı. Böylelikle Türk Lirası üzerinden düzenlenen tacir çeklerine yasal garantinin ötesinde ek teminat verilerek çeklere güveniler ödeme aracı niteliğini geri kazandırdı.

Sistemin işleyişine göre, keşideciye bu hizmete ilişkin kredi limitleri tahsis ediliyor. Keşidecinin dilediği her bir çeki istediği tutarda İş Bankası garantisi altına alması sağlanıyor. Bir başka deyişle keşideci bunları yaparken kendisine tahsis edilmiş kredi limitleri çerçevesinde hareket ediyor. Burada çekin teminatını oluşturan unsur, tıpkı teminat mektubunda olduğu gibi İş Bankası oluyor.

Çek keşidecileri, keşide ettikleri ya da edecekleri çekleri her bir çek yaprağı özelinde 4402’ye gönderecekleri SMS talimatıyla anında teminatlı hale getirebiliyorlar. Alacaklarını İş Bankası çekiyle tahsil etmek isteyen çek hamilleri ise kabul edecekleri çekin “Karşılıklı Çek” kapsamında ödeme güvencesi olup olmadığını İş Bankası şubeleri veya yine 4402’ye gönderecekleri SMS ile anında öğrenebiliyorlar. Bu hizmetle satıcılar çek karşılığı güvenle satış yapma imkanına tekrar sahip oluyorlar.

İş Bankası’nın “Karşılıklı Çek” hizmeti ilave bir ödeme sistemi gerektirmiyor, hem piyasadaki, hem de yeni keşide edilecek İş Bankası çekleri bir SMS ile teminatlı hale getirilebiliyor, çek hamili de bir SMS ile çekin teminatlı olup olmadığını kontrol edebiliyor. SMS kullanmak istemeyenler, İş Bankası şubeleri aracılığıyla da bu hizmetten faydalanabiliyor.

2 Responses to İş Bankası Karşılıklı Çek Hizmeti Nasıl İşliyor

  1. nusret dedi ki:

    çok güzel bir hizmet olmuş. bütün bankaların bu hizmeti yapmasını bekleriz. nasıl tahsil edeceğimizi düşünmek yerine nasıl daha iyi çok farklı ürün üretebiliriz diye düşünürüz. teşekkürler iş bankası. yalnız kredi kartlarından da taksitin kalkması iyi olur.

  2. ramazan dedi ki:

    Bence Saçma Bir Uygulama Olmuş. Ayrıntılarını Öğrenmeden Sevinmenizi İstemem. Kullanan Firma İçin Tam Hammallık. Yazılan Çek Kadar Tutar İçeride Bloke Oluyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Günde 7 TL’ye 7000 Lira Kredi – Yapı Kredi Bankası Süper Kredi

Süper Kredi kampanyaları hız kesmeden devam ediyor. Yapı Kredi Bankası'nın beğenilen ve talep gören Süper Kredi ürünü yepyeni bir kampanyayla...

Kapat