Bankamatik: O artık 30 yaşında bir efsane…

Türkiye İş Bankası - BankamatikBankamatik aslında İş Bankası’nın ATM’lerde kullanılmak üzere çıkarttığı bir banka kartıdır. Bunu hepimiz biliriz. Ancak bu kartın sadece İş Bankası tarafından çıkarıldığını, tescilli markası olduğunu bildiğimiz halde diğer bankaların banka kartlarına da cümle içinde “Bankamatik” deyiverdiğimiz olmuştur. Bankamatik sözcüğü ülkemizde öylesine yaygındır ki, işin gerçeğini bilenler dahi bütün banka kartlarından bahsederken de kısaca Bankamatik deyiverirler. Başka bir bankanın ATM’sini göstererek, “Şurdaki bankamatikten şu kadar para çekiverelim” dendiğine hepimiz tanık olmuşuzdur.

Evet, Bankamatik aslında sadece İş Bankası’na aittir ve sadece bu bankanın müşterilerine verilir. Hepimiz onunla 1982 yılında İş Bankası’nın kurduğu ilk ATM’lerde tanıştık. Zaman içerisinde büyüdü. olgunlaştı ve artık 30 yaşında bir efsaneye dönüştü bu kart… Türk insanının tanıştığı ilk banka kartı oluşu, ülkemizin ilk ATM’lerinde kullanılmış olması sebebiyle karışıklık yaşansa da sonuçta herkes Bankamatik’in bir İş Bankası ürünü olduğunu bilir.

30 yaşındaki efsane dostumuz Bankamatik kartlarıyla bugün 50’nin üzerinde işlem yapılabiliyor. Türkiye’nin her yerinde kesintisiz hizmet veren ve işlem çeşitliliği açısından en zengini kabul edilen Bankamatik kartlarıyla hemen köşebaşındaki bir ATM ile dilediiniz işlemi yapabiliyorsunuz. İş Bankası’ndaki mevduat hesabınız eğer Maximum kredi kartınıza bağlıysa Maximum kartınızı kullanarak yaptığınız işlem sayısı 50’yi bulabiliyor.

Bankamatik (+) logosunu gördüğünüz tüm Bankamatiklerimizden zarfa gerek kalmaksızın para yatırabilirsiniz. Yatırdığınız para anında hesabınıza geçer ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bankamatik (+) logosunu gördüğümüz tüm Bankamatiklerden, kredi kartı borç ödeme, tüketici kredisi borç ödeme, kart hesabına veya başka hesaba hesaba para yatırma, fatura ödeme işlemleri nakit olarak gerçekleşiyor.

Bunların dışında Bankamatik’lerden yatırım hesabı bilgi sorma, yatırım hesabı değeri öğrenme, para transferi, vadesiz hesaptan yatırım hesabına para aktarma, menkul kıymet değiştirme, yatırım fonu alış ve satışı, hisse senedi alış ve satışı, emir sorgulama, altın alış ve satışı, altın hesabı bilgi sorma, döviz transferi, döviz kurları bilgisi öğrenme, repo ve sabit getirili menkul işlemleri, sabit getirili menkul kıymet işlemleri, hazine bonosu veya özel sektör tahvili alış satış işlemleri gibi her türlü işlem yapılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İş Bankası Parakod Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır?

İş Bankası yeni başlattığı Parakod uygulamasıyla kart taşıma derdi olmadan alışveriş yapmanın keyfini yaşatıyor. Parakod ile kartlar cebe giriyor. İşCep...

Kapat