Asgari Ücretliye Kredi – Asgari Ücretliler Kredi Kullanabilir mi?

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar, müşterisine kredi vermek için gelir belgesi isterler. Ancak asgari ücret alan bir müşteri sözkonusu olduğunda gelir belgesinin yanısıra ekstra güvenceler de talep ediliyor. Konut kredisi sözkonusu olduğunda bu bir gayrımenkul ipoteği olurken, ihtiyaç kredilerinde ise kefil gerekiyor.

Ancak Türkiye’nin başka bir gerçeği de, özellikle küçük ölçekli işletmelerde veya KOBİ’lerde çalışanlara normal ücret verildiği halde bordrolarının asgari ücret gibi düzenlenmesi… Başka bir deyişle çalışanların gelir belgesi asgari ücret gibi görünse de aslında çok daha fazla ücret alıyorlar.

Bu noktada banka, tüketiciye kullandıracağı kredi miktarına karar verirken öncelikle tüketicinin getirdiği gelir belgesini baz alıyor. Asgari ücret görünen bir gelir belgesinde tüketicinin kefil getirmesi isteniyor. Konut kredisi çekilecekse ekstra gayrımenkul ipoteği devreye giriyor.

Peki, müşteri eğer kefil getirmek istemezse ne olur? Asgari ücretli olduğuna göre bu durumda talep ettiği kredi miktarını olabildiğince düşük tutması gerekiyor. Kredi hesaplaması yapılırken aylık kredi taksitlerinin aylık gelirin yarısındn fazla olmaması ilkesi geçerli olduğu için istenen kredi miktarının düşük tutulması önemli…

Aksi takdirde, eğer gelirin aslında daha fazla olduğu belgelenemiyorsa ve daha yüksek miktarlı kredi isteniyorsa, kefil üzerinden bu işlemin yapılması gündeme geliyor. Bu yapılmadığı takdirde sadece asgari ücret gelir belgesiyle bankadan onay alabilmek zorlaşacaktır.

Kısacası bankalar genel olarak asgari ücretlilere kefil karşılığında kredi kullanımına daha sıcak bakıyorlar. Daha düşük miktarlarda krediler için ise asgari ücret gelir belgesi yeterli oluyor. Konut kredisi gibi daha uzun vadeli ve daha yüksek miktarlı kredilerde ise gayrımenkul ipoteğini bankaların hepsi mutlaka istiyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Borcu Varken İkinci Kredi Nasıl Alınabilir

Halihazırda herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanmış olanlar, aynı bankadan veya başka bir bankadan ikinci bir kredi alabilir mi? Sıkça...

Kapat