Altın Ne Olur? Altın 10 Hafta Boyunca Yükselebilir

Altın 10 Hafta Boyunca Yükselebilir

Altın yatırımcıları önümüzdeki 10 haftalık sürede stoklarını artırma eğilimine girdiler. Nedeni ise, merkez bankalarının ekonomiye destek sözleri…

Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? Yıl sonunda altın fiyatları ne olur? Son dönemlerin en çok sorulan soruları bunlar… Bloomberg’in “Altında boğa piyasası mı, yoksa ayı piyasası mı öngörüyorsunuz?” başlığı altındaki anketine katılan 27 analistten 18 tanesi boğa piyasasını desteklerken sadece 5 tanesi ayı piyasası beklediğini açıkladı. 4 tanesi ise nötr olduğunu söyledi. Ancak şu da var ki, altına ilgili doğa piyasası öngörenlerin oranı 24 Ağustos tarihinden bu yana hatırı sayılır şekilde çoğaldı.

Altın tarafında ekonomiyi teşvik sözlerinin etkisi ile piyasa oyuncuları gelecek 10 hafta içerisindeki en fazla boğa eğiliminde olunduğunu açıkladılar.

Amerikan Merkez Bankası FED’in 2.3 trilyon dolarlık iki tur parasal genişlemesi sonrasında yüzde 70 değer kazanan altın, Japon Merkez Bankası’nın (BOJ) 30 Ocak’ta 11 trilyon Yenlik yeni destek kararı ve ECB’nin (Avrupa Merkez Bankası) tahvil alım açıklamaları ile destek gördü.

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının piyasalardaki depresyon endişesi para politikalarını olabildiğince gevşek tutmalarına neden olurken, yatırımcılar kur riskinden korunma amacıyla tercihini altına çevirdi. Bu yıl Londra piyasalarında yüzde 9.6 değer kazanan altın, 1.713 dolara gelirken son 9 yılın en uzun süreli kazanç grafiğini yakaladı.

S&P GSC endeksi 24 emtiatı içeriyor ve geçen Aralık ayından bu yana değer kaybı eğilimi içinde. Endeks bu süre içinde yüzde 1.2 düştü. Diğer önemli endekslerden MSCI Dünya endeksi ise aynı zaman dilimi içinde yüzde 11 değer kazandı. Hazine kağıtları ise yatırımcılarına kazandırdı. Hazine kağıtlarında yüzde 1.9 değer artışı yaşandı.

Altın fiyatları 26 Ekim’den sonra düşüş trendine girdi. 2012 yılında ortalama altın fiyatı 1.662 dolar olarak gerçekleşti. Standart Bank 30 Ekim’de bir rapor yayınlayarak artan mücevher alımlarının fiyatları etkileyeceği öngörüsünde bulundu.

Piyasayı en çok etkileyecek olan olaylardan biri de Amerikan Başkanlık seçimleri. seçimlerde Obama galip çıkarsa piyasalar derin bir nefes alacak. Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla Amerikan Doları’nın değer kaybı sürecine gireceğine ve altın fiyatlarının yükseleceğine dair bir beklenti piyasalara hakim durumda.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Enpara.com Nedir, Nasıl Katılabilirsiniz

Finansbank'ın en yeni kampanyası Enpara.com uzun bayram tatili sonrasında da geniş ilgi görmeye devam ediyor. Kampanyaya katılanların sayısı tatil sonrasında...

Kapat