657 Değişiyor, Memurlara Esnek Çalışma Modeli Geliyor

Özel sektörde giderek yaygınlaşan esnek çalışma modelinin şimdi kamuda görev yapan devlet memurlarına da uygulanması gündeme geldi. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılması planlanan düzenlemelerin hayata geçmesi halinde kamu kuruluşlarında “esnek çalışma modeli” ve “home-office” dönemi başlayacak. Bunlara ek olarak devlet kurumlarında part-time personel çalıştırılması da gündeme gelecek.

Milyonlarca memurun ve memur adayının merakla beklediği 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklikler gün ışığına çıkmaya başladı. Halen hazırlıkları devam eden kamu personel rejiminin değiştirilmesine ilişkin çalışmalarda, memurların özlük ve sosyal haklarının yanısıra, çalışma saatleri de ele alındı. Trafik sorununa çözüm getirmek, kamu personelini daha verimli çalıştırmak ve güvenlik sorunu nedeniyle hizmet götürülemeyen vatandaşlara hizmet sağlamak amacıyla esnek çalışma modelinin kamuya da uygulanması kararlaştırıldı.

Düzenleme öncesinde Avrupa ülkelerindeki örnekler incelendi. Yapılan incelemede, birçok Avrupa ülkesinde, kamu kurumlarında değişik esnek çalışma modellerinin uygulandığı görüldü. Uygulamalar doğrultusunda Türkiye için de bir esnek çalışma sistemi oluşturulması öngörüldü. Düzenleme öncelikle, pilot olarak bazı kamu kurumlarının bazı illerdeki birimlerinde uygulanacak. Başarı sağlanması durumunda diğer kamu kurumlarına ve tüm illere de yaygınlaştırılacak.

Memura 3 Alternatif Çalışma Modeli

Uygulamaya geçilmesi planlanın esnek çalışma modelinde, kamu personelinin nasıl çalışacağı henüz netleşmedi. Ancak konuyla ilgili olarak değişik alternatifler üzerinde duruluyor. Bu alternatiflerin başında, mesai saatlerinin değiştirilmesi yer alıyor. Örneğin, esnek çalışma modeli ile 08.00 olan mesai saati başlangıç saatinin 10.00’a çekilmesi ve bitiş saatinin de ona göre ayarlanması öngörülüyor. Bu sistemde de memurlar, yine haftada 40 saat süreyle çalışacaklar.

İkinci olarak üzerinde durulan alternatifte “home-office” olarak bilinen evden çalışma sisteminin getirilmesi öngörülüyor. Neredeyse tüm işlemlerin artık bilgisayar ortamında yapıldığını dikkate alan uzmanlar, bazı bölümlerdeki kamu görevlilerin işlerini evlerinden yapabileceğini belirlediler. Ancak burada kontrolün nasıl sağlanacağı konusunda bazı tartışmalar olduğu belirtiliyor.

Üçüncü alternatif ise kamu kurumlarında da part-time personelin çalıştırılmasını kapsıyor. Bu alternatifte iş yoğunluğunun arttığı saat dilimlerinde part-time personel çalıştırılması öngörülüyor. Planlaması yapılmakta olan bu alternatiflerin hepsi sivil taraflarla da tartışıldıktan sonra hayata geçirilecek.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Finansbank PosPara
CardFinans ile Alışveriş Yaparken Kasada Para Çekmek Mümkün

Dünya genelinde hızla artan "Alışveriş Yaparken Kasada Para Çekme" işlemini Finansbank da sunmaya başladı. CardFinans Nakit sahibi Finansbank müşterileri, 22...

Kapat